Aktualności

„Bezpieczny piątek” na przejazdach kolejowych

Data publikacji 13.07.2020

W miniony piątek Policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego Wydziału Prewencji z Komendy Powiatowej Policji w Łobzie prowadzili akcję z zakresu profilaktyki i szeroko pojętego bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo - drogowych.

10 lipca to jeden z pierwszych wakacyjnych dni, w którym policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łobzie propagowali akcję „Bezpieczny Piątek” prowadzonej w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd- Szlaban na ryzyko”. Jej inicjatorem są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Akcja będzie prowadzona w każdy piątek wakacyjnych miesięcy, aż do 28 sierpnia. Funkcjonariusze będą pojawiać się w godzinach porannych w rejonie wybranych przejazdów kolejowych, by uświadamiać kierowców jak bezpiecznie pokonywać przejazdy. Będą również wręczać kierowcom ulotki - informacje przypominające zasady panujące podczas zbliżania się do przejazdów kolejowo-drogowych.

Co roku w Polsce, na przejazdach dochodzi do ok. 200 wypadków drogowych. 99% z nich wynika z brawury samych kierowców. Pośpiech i brak rozsądku to najwięksi zabójcy na torach. W dalszym ciągu kierowcy zapominają, że czerwone światło przed przejazdem kolejowym to nie tylko ostrzeżenie.

W 2020 roku na terenie samego powiatu łobeskiego odnotowano 2 zdarzenia w obrębie przejazdów kolejowych. W pierwszym przypadku, kierowca samochodu osobowego uderzył w przejeżdżający pociąg. W drugim przypadku kierowca by uniknąć zderzenia z pociągiem wjechał do pobliskiego rowu. Na szczęście w obu przedstawionych sytuacjach nikomu nic się nie stało. I oby to były jedyne i ostatnie zdarzenia z jakimi mieliśmy do czynienia.

 

Przypominamy:

Droga hamowania pociągu przy prędkości 160 km/h może wynieść nawet 1,3 km. Maszynista, nawet jeśli dostrzeże zagrożenie, nie będzie w stanie zatrzymać w bezpiecznej odległości rozpędzonego składu ważącego kilkaset ton. W ciągu 30 sekund pociąg pokonuje 1,3km. Możemy więc go nie widzieć odpowiednio wcześnie. Nie jest to również tak dużo, by- w przypadku zaistnienia zagrożenia opuścić bezpiecznie torowisko.

 

Niewątpliwie dziś kierowcy ciągle gdzieś gonią, są niecierpliwi. Często zmęczeni wsiadają za kierownicę swoich pojazdów. Pamiętajmy, że kierowca rozpoczynający jazdę powinien być zawsze wypoczęty i trzeźwy. Nie powinien przed planowaną jazdą zażywać środków, które mogą mieć wpływ na koncentrację za kierownicą. Powinien przede wszystkim pamiętać, że:

 

  • na przejazdach nie ma późnego żółtego światła;

  • wjazd na przejazd dozwolony jest dopiero po całkowitym podniesieniu się rogatek i wyłączeniu sygnalizacji;

  • w sytuacji gdy znajdziemy się między zamkniętymi rogatkami, należy niezwłocznie wyłamać rogatki, zjeżdżając z torowiska;

  • należy dostosować prędkość do znaków i warunków panujących na drodze, a zbliżając się do przejazdów kolejowych w szczególności.

 

 

mł. asp. Katarzyna Krzyżaniak

Powrót na górę strony